Rozhovor s administrátorem žabáci.cz

Již dvakrát jste si zde mohli přečíst o tom, jaké praktiky používá fotobanka ISIFA a vymahačská společnost Logicall. Jednalo se o články Kolik si účtuje ISIFA za obrázky na webuISIFA a Logicall si pokoj nedají…. Od té doby mi do schránky dorazily zprávy od spousty z Vás, že máte také problémy s touto „dvojkou“. Proto jsme se s administrátorem webu žabáci.cz rozhodli, že uděláme rozhovor, ve kterém se pokusíme zveřejnit všechny podstatné informace a který bude sloužit jako první krok ve Vaší obraně proti těmto společnostem.

Pokud v rozhovoru nenajdete nějakou informaci, kterou chcete vědět, napište do komentářů, kde se Vám pokusíme odpovědět. Pokud Vás však již ISIFA nebo Logicall kontaktovaly a chcete se poradit na dalším postupu, neváhejte kontaktovat přímo administrátora žabáci.cz pomocí tohoto formuláře, který Vám poskytne potřebné informace a poradí, co dělat dál. A nyní již k samotnému rozhovoru…

Ahoj. Na úvod bych se Tě chtěl zeptat – kdy tě poprvé kontaktoval Logicall, kvůli čemu, a jaká byla tvoje první reakce?

Logicall mě kontaktoval na konci ledna tohoto roku, kvůli dohledaným obrázkům na vzdělávacím webu žabáci.cz. K dopisu byl připojen i výpis obrázků z programu, který fotografie dohledal. Jak to u podobných oznámení bývá zvykem, obrázky jsem smazal a napsal jsem jim, že konfliktní obrázky jsou pryč. Také jsem uvedl, že nedošlo z mé strany k žádnému neoprávněnému obohacení. Logicall však žádná fakta nebral v úvahu a zanedlouho jsem obdržel další dopis ať smažu obrázky a zaplatím. Jednoduše mají jeden mustr dopisu, který odesílají a nikoho od nich nezajímá skutečnost, jen peníze.

Začal jsem zjišťovat licence k uvedeným obrázkům a dohledal jsem, že ISIFA, kterou Logicall zastupuje, nemá licence na některé obrázky.

Začal jsem dále zjišťovat možnosti a dle současného autorského zákona mám na web dokonce výjimku v použitých materiálech, protože web je vzdělávací a recenzní. Lehce řečeno, nemůžete vybírat poplatky za něco, co Vám nikdy nepatřilo. Trestní zákoník to nazývá pokus o podvod. Pokud bych Logicallu zaplatil, byl by to podvod.

Pokud si dobře vzpomínám,  chystal si se na Logicall a ISIFA podat trestní oznámení. Jak to s ním pokračuje?

V dubnu jsem byl na Policii v Berouně podat trestní oznámení na Logicalla a ISIFA. Policie ho odmítla přijmout a začala případ vyšetřovat pouze jako vyšetřování.

Za dva dny jsem obdržel dopis od policie, že se nejedná o podvod, ale pouze o vyhrocenou situaci a mám postupovat občansko-právní cestou. V současné době sháním více lidí, kteří byli podvedeni, nebo se o to Logicall alespoň pokoušel, abych mohl vyšetřování zahájit znovu na jiné služebně.

Chápu to tedy dobře, že aktivně spolupracuješ s webmastery se stejným problémem? Kolik jich cca je? A jak tato spolupráce probíhá?

Ozvalo se mi obrovské množství lidí. Většina lidí se do problémů dostala náhodou. Obrázky má ISIFA opravdu ve své fotobance a oni to netušili. Stáhnete obrázek z ruského fóra a najednou máte ISIFu ve schránce. Z tohoto obrovského množství lidí je jich v této situaci pár desítek opravdu nevinně.

Koupili software, který obsahoval obrázky od ISIFA, nechali si naprogramovat web opět s obrázky z fotobanky, hostují stránky svým klientům a ti mají na webu tyto konfliktní obrázky nebo po nich chce ISIFA poplatek za weby, které nikdy nevlastnili, nebo obrázky, které na webech nikdy nebyly. Každému, kdo mi napíše, se snažím maximálně poradit jak dál postupovat.

Mohl by si zde uvést nějaký obecný postup, jak se má obviněný člověk zachovat?

Postup je velmi prostý. Logicall Vám spolu s dopisem zašle plnou moc od ISIFA, kde je řečeno, že má právo zastupovat ISIFA ve všech mimosoudních jednáních. Logicall Vás tedy nemůže žalovat, to může pouze ISIFA. V dubnu na policejní služebně jsem se dozvěděl, že ISIFA v ČR žalovala pouze 3 subjekty někdy v roce 2008 a všechny spory prohrála.

Pokud by došlo k žalobě, tak by jste si museli vzít znalce na hodnotu obrázku a cena by spadla na procenta původní ceny. V některých případech je tedy cena obrázku + soudní výlohy mnohem nižší než poplatek, který Logicall vyžaduje. Je to to samé, jako když Protipirátská unie vyčíslí hodnotu škody na stovky miliónů a soud uzná hodnotu škody max. pár miliónů.

Řiďte se tedy podle těchto tří kroků:

 1. Nic neplaťte.
 2. Stáhněte obrázky z webu.
 3. Napište Logicallu email, že obrázky byly staženy a tím pro vás celá kauza končí.

Chtěl by si ještě na závěr něco říct?

Co mě na situaci nejvíce překvapilo, tak že Logicall nedokázal policii ani šťouravým obviněným vysvětlit, kde vzal cenu obrázku a nedokázal ani doložit licence.

Dále je dobré vědět:

 • Správce a provozovatel serverů není zodpovědný za obsah, který nahráli jeho klienti.
 • Správce diskuzniho fóra není zodpovědný za příspěvky od uživatelů fóra.
 • Kupující softwaru není zodpovědný za obrázky v něm použity. Zodpovědný je tvůrce softwaru.
 • Provozovatel eshopu není zodpovědný za obrázky dodané dodavatelem.

Doba je nesmírně zla a přeje podvodníkům, proto se nesmíte dát nachytat.

Díky za rozhovor a přeji Tobě i ostatním administrátorům hodně štěstí při obraně proti podobným podvodníkům.

20 Comments:

 1. dneska mi od nich přišla zprava nijak nereaguji

 2. Kde je napsáno, že:
  Správce a provozovatel serverů není zodpovědný za obsah, který nahráli jeho klienti.
  Správce diskuzniho fóra není zodpovědný za příspěvky od uživatelů fóra.
  Kupující softwaru není zodpovědný za obrázky v něm použity. Zodpovědný je tvůrce softwaru.
  Provozovatel eshopu není zodpovědný za obrázky dodané dodavatelem.
  Přestože se bráníme stejnou argumentací, Logicall toto vůbec nebere v potaz a pořád si mele svoje, že uživatel je zodpovědný za web, který vlastní někdo jiný.

 3. Dobrý den,od loňského roku,řeším stejný problém.Nechala jsem si udělat web.stránky a na nich byla použita údajně pidi fotka z databáze Profimédia.V říjnu mi došel od nich meil,že mám zaplatit buď 8000kč,nebo že to předají firmě logillal.Napsala jsem,že si nejsem vědoma,stažení nelegálního obrázku a že nic platit nehodlám a vše budu řešit s právníkem.Odepsali mi,že mi děkují za info.Asi měsíc byl klid,po té mi došel dopis,od Logicallu,ať zaplatím 17tis.Po poradě s právníčkou,jsem nereagovala,protože nedošel doporučeně.Pak byl opět nějaký měsíc klid a přišelo znovu,to stejné.Opět jsem nereagovala.Po 14 dnech,jsem měla telefonát,od logicallu.Tak jsem se vymluvila,že mi nic nedošlo.Paní mi řekla,že mi pošle znovu i meilem.Meilem došlo a poštou nic,opět neraguji.A dnes opět telefonát,že nereaguji.Telefon,jsem položila s tím,že paní neslyším a už znovu nevolá.Máte někdo podobné zkušenosti,co následuje dál?Právníčka mi řekla,že dokud mi nedojde,dopis doporučeně,tak to nemám vůbec řešit.Po té co by došel,max. napsat dopis,že žádám o doložení licence k fotografii.Tak teď nevím,jestli ten dopis,nemám raději poslat,už teď.Známý co dělá u policie,mi též poradil,nic neplatit a nereagovat.

 4. … někde to už přes policii někdo zkoušel a nevím, jak pochodil … bylo to někde na internetu … i medializovat to někdo zkoušel….jak to dopadlo nevím ….i přesto, že bych byla ráda, aby už neotravovali, mám pocit, že můj drahocený čas nechci obětovat této přinejmenším „zvláštní:-)“ firmě … jsem však vděčná všem, kteří píšou své zkušenosti a rady a tím pomáhají i ostatním…

 5. Moje zkušenost: ještě nepodnikáme, ale webovky jsme si nechali dopředu udělat. Dosud jsme je NIKDE nezveřejnili a telefonní číslo, které je na stránkách uvedeno, je nové a NIKDO je nezná. Na tento telefon nám přišla zpráva, že máme okamžitě volat Logi call. Mrkla jsem na internet a díky Vám mi bylo jasno, že toto jsou podvodníci, kteří číhají a zkoušejí. Na webovkách máme dva obrázky, oba jsem vlastnoručně nakreslila. Kdyby se všichni vydíraní spojili, nešlo by to řešit přes policii?

 6. Dobrý den a pevné nervy přeji,
  já si pro změnu stáhla minipidi obrázek ze serveru, kde nabízely obrázky ke stažení zdarma :-) … a ejhle po třech letech vymahači …. Už mi přišla asi čtvrtá poslední výzva … jsou otravní a pořád nevycházím z údivu, co až je možné ))))

  • here's a suggestion to you deoaevplrs:chenge the layout back to how it was in the 1st place(video column,navigation in the middle), change the default page most popular to most viewed, put back the bulletins, fix the view counter because they stuck(mine froze). let us upload our background image from other image hosting and put back the background url. im glad you changed the videos ratings, statistics etc.. back to how it was in the 1st place. 1 down more to go

 7. Zdravím.
  Tak jsem se také dostal do hledáčku Logi call. Od léta loňského roku s nimi řeším/neřeším zneužití jednoho obrázku firmy Profimedia. Na svém e-shopu mám celkem 4 obrázky a celou grafiku jsem si v roce 1997 nechal zhotovit firmou. Na můj přímý dotaz mně bylo řečeno, že veškeré obrázky jsou z volně přístupných zdrojů. Po několika dopisech (obyčejných), mailech a telefonátech, jsem včera dostal „předžalobní upomínku-poslední pokus o smír“. Logi call požaduje zaplacení za zmíněnou jednu fotku 17.000,- Před lety jsem za celou grafiku platil 7.000,-. Dostal se někdo dál? Do dalšího levelu? docela by mne zajímalo, kam až jsou schopni jít. Protože já 17.000,- na vyhození lumpům, za něco co jsem si koupil, nemám!
  Děkuji za poznatky
  P.

 8. ten co tančí s vlky

  Myslím, že není třena si dělat nějaké starosti 99% všech občanů ČR si nechá udělat web u firmy to znamená, že tomu málokdo rozumí, to že někdo dal nějakou fotografii někam, není problémem zadavatele, ale dodavatele – tím tedy dávám najevo, že klidně si vystavte fiktivní doklady o tom, že Vám to udělala nějaká neexistující osoba sepište si sní fiktivní smlouvu a tuto fiktivní smlouvu zašlete na uvedenou firmu at si uvedené fiktivní pohledávky vymáhá u fiktivního dodavatele – do 5000Kč, není potřeba živnostenský list, a kterýkoliv občan ČR má takovouto částku si právo vydělat, ale nebýt nikde uveden tzn: lidi napište si to sami a pošlete jim to ať si to vymáhají někde po někom kdo nikdy neexistoval, ale, Vy jste nic neporušili a ničeho jste se tím pádem nedopustili – vzpomeňte si na Maďarského sponzora ODS do dnešního dne ho nikdo nenašel – protože umřel den poté, co nám je sponzoroval :-)

 9. To LogiCall, basti

  Kamarat ma podobny problem. Ma zaplatit cca 700€. Brat je sudca. Spytal som sa ho na takuto vec. Sa len zasmial. Vobec netusite ako to sudoch chodi. Ano LogiCall by vyhral. Cca 30€ s polahcujucimi okolnostami pre prevadzkovatela webu ze foto stiahol a nevedel ze je nelegalna. Ak podla brata uz nieje precedens ze by neplatil nic. Paradoxne to si sudcovia zistuju u kolegov a advokatov ci sa s tym nestretli.

 10. Ahojte. Nás tiež kontaktovali. Sme zo Slovenska Aidra.
  1. Ako občianske združenie prevádzkujeme jeden web, kde sa môže voľne zaregistrovať ktokoľvek a pridávať testy, recenzie, info o podujatiach, vytvoriť si vlastný profil… Skrátka niekto si tam vytvoril profil, pridal pár fotiek a na jednu si LogiCall robí nárok. Fotky sa na danom profile nenachádzajú, podľa ich podkladov áno a viažu sa k spomínanému profilu. Odpísal som im, že fotka nie je žiadnou súčasťou grafiky webu ani žiadneho propagačného materiálu, teda nijako sme sa fotkou neobohatili a nedopustili sa neoprávneného užitia snímku. V podmienkach webu máme, že prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah pridaný užívateľom a že môže byť stiahnutý v prípade porušenia podmienok.
  2. Tiež ma zarazilo opozdenie od ich údajného zistenia. Keď raz ste vlastník fotky a zistíte, že ju má niekto komu ste ju nepredali, kontaktujete ho predsa bezodkladne.
  3. Zaujímalo by ma, či takto aktívne jednajú aj so svetovými sociálnymi sieťami. 4. Všimol som si, že veľakrát sa jedná o weby s možnosťou registrácie pre verejnosť. Teda čisto teoreticky, ak by si u Vás niekto vytvoril 10 profilov, do každého nahodil 10 fotiek, tak potom od Vás môže vypýtať 100 x 700€.
  5. Chápem autorské právo. Ak si niekto vycapí cudziu fotku na billboard, na leták, do prospektov, do grafiky originálneho webu… ÁNO, je to porušovanie. Ale toto čo riešia s nami a ďalšími obeťami?!
  6. Robíme prakticky dobrovoľnú činnosť na to, aby sme vytvorili priestor pre každého, kto má čo povedať ostatným v danej oblasti, a niekto nás chce ešte pokutovať?

  • Mustang, plne s Vami súhlasím.Autorský zákon si ctím,avšak treba rozlišovať situácie kedy k jeho porušeniu naozaj dochádza. Obviniť nás z kradnutia, tak to je už naozaj tuhé kafé.

   Náš blogger fotografiu nestiahol priamo z ich webu. Fotografia bola voľne prístupná na inej stráne ako nelicencovaná. Navyše, pani alebo slečna z Logicallu, sa nás snažili zámerne zavádzať tvrdením, že sme vraj vždy zodpovední za obsah stránky, čo ale nie je pravda!!! Oni sa chcú nezákonne obohatiť a nie my. Toto predsa upravuje zákon o elektronickom obchode Zb. 22/2004 § 6 Vylúčenie zodpovednosti poskytovania služieb ODS. 4. a ODS. 5 – citujem uvedené body:

   “ (4) Poskytovateľ služieb nezodpovedá za informácie poskytnuté príjemcom služieb a uložené na jeho žiadosť do pamäte elektronických zariadení slúžiacich na vyhľadávanie informácií, ak poskytovateľ služieb nevie o protiprávnom obsahu uložených informácií alebo o protiprávnom konaní príjemcu služieb a na odstránenie protiprávneho stavu koná bez zbytočného odkladu; za tieto informácie však zodpovedá, ak príjemca služieb koná podľa jeho pokynov.

   (5) Ak poskytovateľ služieb poskytuje služby informačnej spoločnosti v rozsahu podľa odsekov 1, 3 a 4, nie je povinný sledovať informácie ani oprávnený vyhľadávať informácie, ktoré sa prenášajú alebo ukladajú. Ak sa však dozvie o protiprávnosti takých informácií, je povinný odstrániť ich z elektronickej komunikačnej siete alebo aspoň zamedziť k nim prístup; súd môže nariadiť poskytovateľovi služieb ich odstránenie z elektronickej komunikačnej siete aj vtedy, ak sa poskytovateľ služieb o ich protiprávnosti nedozvedel.“
   Fotografia sme po ich upozornení okamžite zmazali a tým to pre nás hasne. Vraj nezákonne obohatenie? Aké?Nič sme z toho nemali, keďže fotka slúžila len ako ilustračný materiál k výukovým článkom!

   Aj napriek tomu, že má držiteľ autorských a majetkových práv právo udeliť súhlas na použitie diela a teda aj na jeho sprístupnenie na internete a v prípade neoprávneného zverejnenia diela má možnosť domáhať sa ochrany svojich práv aj voči prevádzkovateľovi internetovej stránky, sú jeho práva čiastočne obmedzené práve obmedzením zodpovednosti prevádzkovateľa internetovej stránky a vylúčením monitorovacej povinnosti, ktoré boli zavedené, aby bola zabezpečená určitá rovnováha medzi autorským právom na jednej strane slobodou prijímať a rozširovať informácie na strane druhej. Výkon práv jedného nemôže neoprávnene zasahovať do práv druhého a preto okrem držiteľov autorských práv musia byť náležite chránené aj osoby, ktorých služby by mohli byť na zásahy do autorských práv zneužité za predpokladu, že o tom nevedia a na porušovaní autorských práv sa priamo nezúčastňujú.

  • Mustang, ešte som zabudla spomenúť, že mi môžete napísať na nasledujúcu adresu:
   dreaming.heyoka@gmail.com
   Môžeme si vymeniť skúsenosti a prípadne sa dohodnúť na postupe. Možno by sme mohli skúsiť prípady aj zmedializovať. Viac už cez súkromné správy. Prajem veľa síl a držím Vám a aj ďalším ostatným obetiam palce.

  • Hi Runee, what a wonderful post… What a scenic and beautiful place you live in… Its just mesesriming, the lilies, the water, the pond!!Have a great summer and a fabulous week ahead :)

 11. Držím palce. Nám sa tiež vyhrážajú, ale pripravujeme podať na nich trestné oznámenie. Nikdy sme nikomu nič neukradli, obrázok sme v dobrej viere stiahli z voľného a nelicencovaného zdroja a zrazu po pol roku list od nich. Prečo list neposielajú ihneď po zistení? To zaváňa podovodm.. Nerozumiem ako vôbec môžu tieto podvodné firmy fungovať a okrádať slušných, poctivých ľudí a organizácie. :-( Ak toto čítajú Slováci, prosím napíšte a pripojte sa k nášmu trestnému oznámeniu. Ďakujeme.

 12. S Profimedií už nějaké problémy byly a sama má máslo na hlavě ohledně zneužití obrázků z NASA, o ISIFA info nemám. Fotobanka nemůže vymáhat škodu za fotky, pokud autora nezastupuje jako výhradní správce autorských práv (to Profimedia i ISIFA často splňují, takže pozor!). Stažením obrázků se na původním faktu krádeže NIC nemění a v žádném případě to neznamená, že škodu nebudete platit. Použití na webu se ve většině případů považuje za komerční a „obohacení“ nemusí být jen finanční. Pokud budu na svém webu vystavovat cizí obsah, zajisté mi díky tomu roste web, návštěvnost, popularita, eventuelně zisk z reklamy atd. Dále to, že stáhnu fotku z ruského fóra se nic nemění na faktu, že jsem tu fotku v první řadě ukradl! Pokud mám tu smůlu, že daná fotka byla již předtím ukradena fotobance, vystavuju se nemalému riziku. Je možné, že některé fotobanky vymáhají neoprávněně náhrady, ale předtím bych si to VELMI důkladně ověřil. Mohlo by to totiž vyjít velmi draho. Co se cen týká, tak výhradní RM fotografie se pohybují běžně v tisících korun, běžné penále je 100 % plus rozumné náklady na notáře/advokáta a soudní výlohy. Tyto výlohy soud bez problému uzná, tak radši opatrně.

  • Obdobné plácnutí jako předchozí příspěvek, čistě náhodou také obhajující práci ISIFA/LogiCall, akorát trochu „lidovější“ formou… Můžeš mi, prosím, prostřednictvím sekce Kontakt, poslat podklady ze kterých vycházíš? Děkuji.

  • Citujem basti: „Dále to, že stáhnu fotku z ruského fóra se nic nemění na faktu, že jsem tu fotku v první řadě ukradl! “
   Mýlite si pojmy s dojmami, fakty s úmyslom a pod. Ľudia sťahujú fotografie a obrázky bez úmyslu kradnutia!!! Navyše fotky a obrázky nie sú chránené vodotlačou, či iným znakom, ktorý by ich upozornil na to, že ide o licencovaný produkt. Ľudia nie sú pri sťahovaní upozornení na túto závažnú okolnosť. Myslíte si, že keby boli na to upozornený , že by v sťahovaní pokračovali? Určite nie!!! Nerobte z nás zlodejov!!! Vy sami a vám pdobné firmy ste podvodníci a zlodeji !!!

 13. dobrý den, prohlédněte si http://www.aurip.cz, radši dříve než začnete záměrně jednat protiprávně,
  soudní prosazování nároků plynoucích z autorského práva je možné, nikoho nepodvádíme, zákony platí pro všechny a je třeba je ctít, každý nárok projednáváme individuálně

  • Tento příspěvek beru jako pouhé plácnutí do vody od anonymního přispěvatele. Nicméně pokud se skutečně jedná o zástupce LogiCall (i když mám zkušenost, že podobné zprávy na konci obsahují patičku s kontaktními informacemi delšími než samotná zpráva a když už chcete psát „prohlášení“, mělo by mít trochu formu), mohl byste mi osvětlit, jak probíhá vypočítávání škody? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.